تاریخچه بانک مشاغل بسته‌بندی ایران

پس از آغاز انتشار ماهنامه صنعت بسته‌بندی در سال 1376 توسط رضا نورائی، او با گردآوری اطلاعات دست اندرکاران صنایع چاپ و بسته‌بندی یک سال بعد یعنی در سال 1377 اولین بانک مشاغل بسته‌بندی به نام کتاب راهنمای صنعت و خدمات بسته‌بندی را منتشر کرد.

حدود دو سال بعد در سال 1380 نسخه دوم این بانک با اطلاعات تعداد بیشتری از فعالان صنایع چاپ و بسته‌بندی و صنایع وابسته منتشر شد.

به همین روش دو سال بعد از آن یعنی در سال 1382 سومین کتاب صنعت و خدمات بسته‌بندی پربارتر از نسخه‌های قبل منتشر و در کشور توزیع گردید.

آخرین نسخه چاپی این بانک اطلاعاتی در سال 1385 منتشر شد و پس از آن سعی شد از ظرفیت‌های رسانه‌های دیجیتال برای نشر این بانک اطلاعاتی استفاده شود.

در این راستا آخرین نسخه اطلاعات گرداوری شده از فعالان صنعت بسته‌بندی کشور در قالب یک سی ‌دی با برنامه‌نویسی حرفه‌ای و گرافیک سفارشی مناسب  تهیه و منتشر شد.

رفته رفته با کاملتر شدن این بانک بزرگ اطلاعاتی و تغییر مسیر مخاطبان به سوی برداشت اطلاعات از اینترنت و فضای مجازی تصمیم به سرمایه‌گذاری روی یک برنامه دایرکتوری تحت وب گرفته شد و در نهایت بانک مشاغل بسته‌بندی ایران به شکل کنونی در سال 1397 در اختیار کاربران قرار گرفت.

در حال حاضر اطلاعات بیش از ۵۰۰۰ واحد فعال در رشته‌های گوناگون مرتبط با بسته‌بندی در این بانک گرداوری شده است. بانک مشاغل بسته‌بندی ایران دارای ۸۰۰ گروه کاری مرتبط با بسته‌بندی و صنایع جانبی است. اگر هر یک از شرکتهایی که اطلاعات آنها در این بانک وجود دارد گروه‌های کاری خود را پیدا کرده و در آن قرار بگیرند هم شانس بهتر و بیشتر دیده شدن را دارند و هم شبکه مشاغل بسته‌بندی در ایران نظم بهتری پیدا خواهد کرد و دسترسی به متخصصان هر کاری آسانتر و سریعتر انجام خواهد شد.